Čo je dažďová záhrada?
Dažďové záhrady predstavujú kombináciu prírodného vsakovacieho prvku s estetickým pôsobením kvetinovej záhonovej výsadby. V skutočnosti sa jedná o terénnu depresiu, ktorá je vysadená hlboko koreniacimi rastlinami, kríkmi a trávami, prostredníctvom ktorých v období dažďov umožňuje zadržiavanie a následné vsakovanie dažďovej vody. Predstavuje bioretenčný ekosystém, ktorý zberá, absorbuje, filtruje a bezpečne odvádza dažďovú vodu zo spevnených plôch.
Dažďové záhrady účinne vstrebávajú až 90 % živín a chemikálií a 80 % usadenín z odtoku dažďovej vody. V porovnaní s bežným trávnikom umožňujú pôde vstrebať o 30 % vody viac.
Táto záhrada nepredstavuje vodnú záhradu, rybník ani mokraď! Väčšinou je suchá a vodu zvyčajne zadržiava iba po zrážkach alebo počas nich. Keďže umožňuje pôde vstrebať vodu do 12 až 48 hodín, bráni množeniu komárov.
Otázky a odpovede o dažďových záhradách
Prečo je odtok dažďovej vody do kanalizácie problém?
Vždy keď prší, dažďová voda steká z nepriepustných povrchov, ako sú strechy alebo príjazdové cesty a zbiera znečisťujúce látky, častice hnojív, chemikálií, oleja, odpadu, baktérií a ďalších nečistôt. Takto znečistená odtoková voda sa dostáva do odkvapov a tečie priamo do blízkych tokov a rybníkov. Až na 70 % celkového znečistenia vody sa podieľa práve znečistená dažďová voda.
Dažďové záhrady zachytávajú zrážky zo spevnených plôch, čo umožňuje, aby sa voda vďaka vegetácii filtráciou zbavila nečistôt a tým nasýtila pôdu aj podzemné vody. Tieto procesy prirodzene odfiltrujú znečisťujúce látky a do podzemných vôd sa dostane už len čistá voda.
Čo odlišuje dažďovú záhradu od tradičnej záhrady?
Pri dažďovej záhrade sa obrába 15 až 30 cm pôdy, ktorá sa pre lepšiu infiltráciu vody dopĺňa ornicou, kompostom a pieskom. Vrstva, ktorá sa do pôdy doplní, závisí aj od aktuálneho typu pôdy, preto je dobré vopred urobiť pôdny test.
Dažďové záhrady sa väčšinou vysádzajú na spodných častiach svahu, aby mohli zachytávať dažďovú vodu z odtoku, odkvapu alebo príjazdovej cesty. Keď sa v takejto záhrade zachytí voda, pri silnejších zrážkach sa do pôdy infiltruje do 48 hodín. Keďže dažďové záhrady tvorí aj pôvodná vegetácia, netreba ich hnojiť a po jednom roku je ich údržba zvyčajne minimálna.
Aké výhody prináša dažďová záhrada?
- Zlepšuje kvalitu vody filtráciou znečistených látok.
- Je vizuálne pôsobivá
- Poskytuje ochranu proti prívalom dažďovej vody a povodniam.
- Priťahuje užitočné vtáky, motýle a hmyz.
- Ľahko sa udržiava.
Akým rastlinám sa v dažďovej záhrade darí najlepšie?
V dažďovej záhrade môžete vysádzať trvalky, kríky aj lúčne kvety alebo ich zmes. Odporúčame vopred si vyhľadať rastliny vhodné do dažďovej záhrady s dôrazom na pôdu, v ktorej ju chcete zakladať.
Určite sa vyhnite výsadbe stromov, pretože absorbujú viac vody ako okolité rastliny. V dažďovej záhrade nikdy navysádzajte ani invázne a škodlivé druhy rastlín.
Aká je optimálna veľkosť a umiestnenie dažďovej záhrady?
Dažďová záhrada by mala mať približne 20 % plochy strechy, terasy alebo chodníka, odkiaľ voda odteká. Záhrada pri dome alebo menšej stavbe by mala mať rozlohu 10 až 30 m².
Takto koncipované záhrady sú vždy dlhšie než širšie a umiestňujú sa kolmo na svah, aby zachytili čo najviac zrážok. Odporúča sa umiestniť ich aspoň 3 m od základov domu, pričom by sa nemali nachádzať v blízkosti vodných nádrží, či čov.
Ako vyzerá vhodné miesto pre dažďovú záhradu?
- Miesto má jeden až dva prítoky.
- Pôdne testy potvrdzujú, že na mieste sa nenachádzajú ťažké ílovité pôdy.
- Infiltračné testy potvrdzujú, že pôda prepúšťa vodu rýchlosťou približne 1,5 cm/hod za alebo aj viac.
- Hladina podzemnej vody sa nachádza najmenej 0,5 m pod povrchom.
- Sklon svahu nie je strmší ako 12 %.
- Miesto je vzdialené aspoň 3 m od budov s pivnicami.
- V pôde sa nenachádzajú žiadne inžinierske siete ako vodovodné potrubia ani elektrické siete.
- Miesto sa nenachádza nad septikom ani v blízkosti septika, odtokového pola, vrtu alebo studne
- Na mieste nie sú stromy. Ak sa v oblasti predsa len nachádzajú, uistite sa, že dokážu dlhodobo zvládnuť vlhké pôdne podmienky.
Ak miesto, ktoré ste si vybrali, nespĺňa všetky vyššie uvedené kritériá, nemusí to nevyhnutne znamenať, že nie je vhodné na založenie dažďovej záhrady. Kontaktujte nás a prejdeme si ďalšie možnosti.
Aký spôsob údržby vyžaduje dažďová záhrada?
Ak uprednostníte pôvodné druhy rastlín, nebudete potrebovať pesticídy ani žiadne hnojivá a záhrada sa po jednom až dvoch rokoch stane úplne sebestačná. Korene rastlín sa uchytia a napoja na zdroj vody, no kým sa tak stane, bude potrebné rastliny občas zaliať. Burinu treba občasne preplieť, suché, resp. uhynuté rastliny nahradiť novými. Keď sa vysadené rastliny ujmú a rozrastú, burinu časom samy vytlačia.
Koľko stojí návrh a realizácia dažďovej záhrady?
Náklady na dažďovú záhradu závisia od typu pôdy, vybraných druhov rastlín a veľkosti strechy, terasy alebo príjazdovej cesty, z ktorých sa voda odvodňuje do dažďovej záhrady. Neváhajte nás kontaktovať, cenovú ponuku máte grátis.